אודות עמותה

עמותה​ עתרי"ד [עטרת תפארת רבי יצחק דרעי זצ"ל] הוקמה לזכרו ולהנצחתו של רבי יצחק דרעי זצ"ל מהעיר סטיף שבאלג'יריה.

רבי יצחק דרעי זצ"ל נולד בשנת 1880 בעיר קונסטנטין שבאלג'ירה. כבר בנעוריו התבלט בידיעותיו הרבות בתורה והיה מהבולטים בישיבת "עץ חיים" שבעיר בה למדו גדולי הרבנים של הקהילה היהודית באלג'ריה. עם הגיעו לגיל שמונה עשרה, מונה לרב העיר סטיף שנמצאת בין הערים הגדולות אלג'יר השוכנת בצפון ובין קונסטנטין השוכנת במרכז המדינה.

רבי יצחק דרעי זצ"ל העמיק את ידיעותיו בתורת הנגלה והנסתר ולמד את מכמני התורה על ארבעת חלקי הפרד"ס. הוא כתב חיבורים העוסקים בקבלה ואף עסק בכתיבת שירים שעסקו בכמיהה לארץ ישראל ובציפיה לגאולה השלמה.

בנוסף ללימודיו, הנהיג רבי יצחק את הקהילה היהודית בעיר סטיף וסיפורי ניסים רבים מסופרים עד היום על אנשים רבים שזכו לישועות בזכותו של הצדיק. סגולה נפלאה אותה לימד הצדיק את בני משפחתו נוגעתלפסוק "יעננו ביום קראנו". לדברי הצדיק, בכל פעם שיהודי בצרה, עליו לזעוק את הפסוק או את ראשי התיבות שלו יב"ק ואז יזכה לתשועות נפלאות. ראשי התיבות מהווים בגימטריה את המספר 112 והמספר אף הוא מהווה סגולה להצלחה.

רבי יצחק זצ"ל נפטר בתאריך כ"ב בסיוון התרפ"ט (30/6/29). מאז ועד היום מצויין יום פטירתו בהילולה רבת משתתפים שמתכנסים לכבודו של הצדיק ומבקשים את ברכתו להצלחה, לבריאות ולאושר. הילולה זו אורגנה בתחילה על ידיר בנו ר' אהרון בבא חי דרעי ז"ל ובהמשך, עם העלאת עצמותיו של הצדיק מאלג'ריה לירושלים בשנת 1976, לקח על עצמו נכדו של רבי יצחק, ר' יהושע [ג'אקי] דרעי ז"ל את המצווה והחליט להקדיש את חייו להנצחת מורשתו וזכרו של רבי יצחק זצ"ל על ידי הקמת העמותה לזכרו.

במהלך השנים פעלה העמותה והקימה שלושה מפעלי הנצחה לזיכרו של הצדיק רבי יצחק דרעי.

המפעל הראשון והעיקרי הינו מפעל בני ובנות המצווה בו בכל שנה חוגגת העמותה לכ 300 ילדים ממשפחות מצוקה ולעולים חדשים בר מצווה בימים מרוכזים. חגיגה זו כוללת ביגוד, תשמישי קדושה, תפילה מרגשת במגדל דוד בירושלים, עליה לכותל וסעודה חגיגית בגן אירועים יוקרתי. האירוע מתקיים ביום ההילולה של הצדיק רבי יצחק דרעי סביב תאריך פטירתו בכב' בסיוון מידי שנה.

מפעל נוסף הינו הקמת מבנה בית המדרש הישיבה התיכונית "אור מנחם" שבקרית ארבע על שמו של הצדיק רבי יצחק דרעי זצ"ל. בישיבה לומדים מידי יום מאות תלמידים צעירים בכיתות ז' – יב' ושוקדים על לימוד התורה לילות כימים.

המפעל השלישי אותו הקימה העמותה לזכר הצדיק הינו בית הכנסת עתרי"ד שנמצא בשכונת ארנונה הצעירה ברחוב יצחק בן דור 15 בירושלים. בבית הכנסת פועלת קהילה של כ 100 משפחות. הקהילה מכנסת בתוכה פסיפס מדהים של משפחות עולים מצרפת וצפון אפריקה לצד משפחות ישראליות ויחד יוצרים קהילה מגובשת החוגגת יחד שבתות חגים ואירועים קהילתיים לאורך כל השנה.

dots-01